
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 24.6 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 6.85 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 600 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 600 µm |
| Current Rating | 400 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polyphenylene |
| Contact Resistance | 80 mΩ |
| Housing Color | Brown |
| Stack Height | 7 mm |
| Mated Stacking Heights | 12 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Contact Pitch | 0.6 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 23
Distributors
pcbx
Unit Price$2.56564
Ext.Price$2.56564
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.56564 | $2.56564 |
| 10 | $2.12792 | $21.27920 |
| 25 | $2.00235 | $50.05875 |
| 50 | $1.88419 | $94.20950 |
| 100 | $1.77300 | $177.30000 |
| 300 | $1.66838 | $500.51400 |
| 500 | $1.56993 | $784.96500 |
| 1000 | $1.47732 | $1477.32000 |
